Under flera veckor rådde det febrilt tankearbete i snickarverkstaden i byn Laknäs, strax utanför Tällberg. Idéer bollades och prototyper testades för att resultera i en helt ny produkt - en bräda i trä med åtta svenska träslag. Detta utgjorde starten på ett långsiktigt samarbete mellan Hotell Villa Långbers och lokala Firma Gott Virke, som drivs av finsnickaren och jägmästaren Bengt Andersson.

Unik produkt i trä
Först ut i samarbetet är unika brädor i trä, som gästerna på Villa Långbers får uppleva under utvalda middagar i restaurangen. 
- Att arbeta med lokala hantverkare är värdefullt för oss. Och att få arbeta med Bengt är helt underbart. Han besitter så mycket kunskap om olika träslag och kan vägleda oss genom designprocessen så att slutresultatet blir både funktionellt och vackert, säger Jonna Fischer Matz, marknadschef på Tällbergsgruppen. 

Bengt är trädens och mångfaldens beskyddare
Som träpedagog har Bengt Andersson lång erfarenhet av att förmedla kunskap inom olika träslag. 
- Jag jobbar bara med svenskt trä. Det är mitt ansvar som jägmästare att ta tillvara på det vi har i skogen, att slå ett slag för mångfalden i naturen med en bred representation av lövträd, säger Bengt Andersson.
Totalt använder Bengt 16 olika träslag i produktionen som han varsamt väljer ut och torkar innan bearbetning. Flera av dessa återfinns på den träbräda som tagits fram för Villa Långbers. Varje träbräda är unik och vilket träslag som använts berättar den instansade beskrivningen på ändträt. 

 

Naturen flyttar in på Villa Långbers
Samarbetet är den del av Villa Långbers satsning på att förnya sitt uttryck och identitet. Den unika naturen som omger hotellet får flytta in och gästen får möjlighet att komma naturen nära.
- På Villa Långbers kan våra gäster känna lugnet som omgivningen, med den vackra vyn över Siljan och närheten till skogen, ger. Vi vill att interiören ska spegla det du ser utanför fönstret och genom att använda naturmaterial av hög kvalitet sammanlänkar vi ute och inne, säger Jonna Fischer Matz. 

Bengt Andersson
Gör: Driver Firma Gott Virke i Laknäs, Leksand. Finsnickare och föreläsare inom trä.
Utbildning: Jägmästare
Aktuell: Samarbete med Villa Långbers med unika träbrädor som används för servering i restaurangen, skapade av svenska träslag. 

UPPLEV SMAKERNA PÅ VILLA LÅNGBERS

 Erbjudanden med matupplevelser